Лідія Ізовітова: Ідея звільнення членів ВККС за рішенням цього ж органу позбавить їх незалежності

Під час Третьої національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи» Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова озвучила низку ризиків, які несуть в собі законопроекти щодо реформування системи правосуддя. Зокрема, законопроект №3711 та альтернативні законопроекти, які було подано до парламенту.
Так, Лідія Ізовітова вважає, що в разі, коли Уповноважений з прав людини призначатиме три члени Конкурсної комісії в разі непризначення їх міжнародними установами – є загрозою розповсюдження політичної корупції.
«Не секрет, що призначення парламентом Уповноваженого з справ людини майже завжди є результатом політичних домовленостей певних політичних сил. Робимо висновок, що більшість у таку Конкурсну комісію з відбору членів ВККС може здобути одна політична сила, саме та, від якої призначений Уповноважений з прав людини. Отже, одна політична сила зможе корупційно формувати судову владу в Україні. Це ще один ризик у формуванні ВККС», — зазначила Голова НААУ, РАУ.
Крім того, Лідія Ізовітова вбачає у рекомендації щодо звільнення членів ВАКС за рішенням цього ж органу ризик розправи з «неугодними».
«Немає питань, коли людина подає заяву на відставку за власним бажанням або через стан здоров’я. Але коли збирається колектив, який не призначав цю особу, і вносить рекомендації про звільнення члена ВККС, бо якимсь чином він їм не подобається: можливо, не так голосує чи має свою окрему думку – це неприпустимо. І звільнити його мусить ВРП. При цьому, в законі не зазначено, що ВРП має однозначно погодитися з такою рекомендацією ВККС чи може заперечити і відхилити її. Це дуже небезпечне явище для нашого суспільства», — переконана Лідія Ізовітова.
Нагадаємо, 9 грудня відбулася Третя національна дискусія «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи». В ході заходу йшлося про результати судової реформи та шляхи вирішення проблем, які виникли внаслідок попередніх непродуманих змін. Під час першої дискусії було обговорено можливості повернути на перехідний період попередній склад ВККС, повноваження якого було припинено у листопаді 2019 року.

Константин Кудрик