Експертиза у дорожньо-транспортній пригоді

Під час дорожньо-транспортної пригоди виникають різні обставини, які потребують доказування, особливо у випадку різних спірних моментів.

Таке доказування потребує спеціальних знань, що в свою чергу робить необхідним призначення експертизи.
Одночасно зі змісту закону, виникає можливість учаснику або учасникам ДТП замовити експертизу особисто.Але для проведення експертизи потрібні усі матеріали та дані, які могли бути зібрані під час аварії.
Тому, найбільш правильно призначати такі експертизи під час досудового слідства або у суді.
Існує безліч різних експертиз, які можуть бути заявлені під час розгляду справи та які можуть встановлювати ті або інші обставини дорожньо-транспортної пригоди.
Найбільш розповсюдженими з них є:
• автотрасологічна експертиза
• медико-транспортно-трасологічна експертиза
• комплексно-дорожня та автодорожня експертиза
• комплексна фото-технічна експертиза
Здійснюється також експертне дослідження обставин ДТП, транспортного засобу, частин транспортного засобу.
А також безумовно, авто-товарознавча експертиза.

Експерт при дослідженні може встановити швидкість транспортного засобу.
За допомогою довжини тормозного шляху, з урахуванням погодних умов та маси транспортного засобу, на підставі відкидання ТЗ від зіткнення та розміщення його частин.
У випадку заносу ТЗ обов’язково враховуються дорожні умови та стан дорожнього покриття, а також матеріали з яких складається саме дорожнє покриття.
Будь-яка авто-експертиза залежить від похідних даних. Чим більше їх зібрано, тим точніше буде висновок.
У випадку якщо змінюються вихідні дані, буде змінюватися і висновок експерта.
Тому, якщо сторона не погоджується з висновком експерта, але не надає нових даних, то скоріш буде повторна експертиза. А якщо виникають нові дані, то це нова експертиза.

У випадку, якщо ДТП трапилася за участю пішохода, то обов’язково необхідно враховувати такі обставини, як – вік, стать, одяг, темп руху, траєкторію ТЗ, робота освітлювальних приборів на ТЗ, наявність відповідних відміток на одязі та особливості поведінки людини, стан оглядовості та відстань видимості.
Під час ДТП на перехресті обов’язково потрібно враховувати розташування ТЗ після ДТП, довжину тормозного шляху та відстань від стоп-лінії, стан дорожнього полотна та час роботи світлофорів (їх перемикання).

Питання, які потрібно ставити експертові визначаються відповідними методичними роз’ясненнями, особливо у науково-методичних рекомендаціях до інструкції №53/5.

Окремо потрібно зазначити, що якщо у ТЗ був включений круїз контроль, це не звільняє водія від відповідальності, оскільки водій несе відповідальність за керування ТЗ.

При наявності фото-, відео- фіксації проводиться авто- фототехнічна експертиза.
Це окрема велика частка доказування у таких справах, тому про неї буде викладено окремо.

Константин Кудрик