Страхове відшкодування у дорожньо-транспортній пригоді
Страхове відшкодування у дорожньо-транспортній пригоді
Страхове відшкодування залежить від настання страхового випадку.
Страховий випадок повинен відповідати трьом критеріям:
1. Дорожньо-транспортна пригода з усіма її складовими.
2. Наявність потерпілої сторони
3. Настання правової відповідальності
Для настання страхового відшкодування застрахована особа повинна правомірно володіти транспортним засобом ( надалі -ТЗ), у тому числі на підставі договору позички, який обов’язково повинен бути нотаріально посвідченим.
Обов’язковим є настання відповідальності та винуватість застрахованої особи. Винуватість у випадку ДТП призюмується, оскільки особа володіє джерелом підвищеної небезпеки.
При чому, потрібно пам’ятати та знати, що джерелом підвищеної небезпеки є не автомобіль або ТЗ, оскільки це річ. Джерелом підвищеної небезпеки є дії особи, щодо керування та володіння ТЗ.
Від відповідальності у такому випадку особа звільняється тільки з двох підстав: непереборної сили або умислу потерпілого.
Тому обов’язковим є рішення суду або вирок.
При збіганні вищезазначених підстав, страховик буде сплачувати відшкодування але не більше ніж у розмірі страхової виплати. Усе що більше, зобов’язаний сплати винуватець.
Окремою категорією відшкодування є відшкодування втрати здоров’я потерпілому але це повинно бути виключно обґрунтовані витрати, у тому числі на пересування та лікування на території України.
За межами держави України таке відшкодування здійснюється тільки у випадку наявності міжнародної домовленості між Моторним Бюро України і іншою державою.
При наявності Довідки медичної установи про тимчасову непрацездатність у зв’язку з перебуванням потерпілого від ДТП на лікуванні, Моторне Бюро сплачує потерпілому 1/30 від мінімальної заробітної плати в день або з розміру середньомісячної заробітної плати.
Середньомісячна заробітна плата розраховується за два місяці, що передують ДТП.
При втраті здоров’я потрібно розраховувати % втрати працездатності, але медико-соціальні установи розраховують такий відсоток виключно з трудових відносин.
Тому встановлюються розміри відшкодування одноразовими виплатами.
І група інвалідності – 36 мінімальних заробітних плат.
ІІ група інвалідності — 12 мінімальних заробітних плат.
Відшкодовується також моральна шкода у випадку заподіяння шкоди здоров’ю та вона становить 5% від суми страхової виплати, тобто від суми, яка підлягає фактичній сплаті.
Застрахованим іноземним громадянам за наявності «зеленої картки» сплачує МТБ за умови наявності договору зі страховиком.
У випадку виплати страхового відшкодування страховик має право регресної вимоги до винуватця, але неповідомлення винуватцем страховика про настання ДТП не є підставою для регресу.
Але регрес застосовується у випадку якщо особа втекла з місця пригоди, знаходилася у стані алкогольного або іншого сп’яніння, або якщо особа звільнена від обов’язку страхуватися.
У випадку смерті особи, членам сім’ї померлого або його утриманцям, сплачуються наступні випрати:
36 мінімальних заробітних плат, у зв’язку зі смертю.
12 мінімальних заробітних плат – витрати на поховання
12 мінімальних заробітних плат – моральна шкода.
Усі ці виплати одноразові та розподіляються між спадкоємцями.
Кошти також стягуються на утриманців.
Стосовно неповнолітніх – питань немає.
Стосовно дорослих – такі обставини повинно доводити у суді, встановлювати факт перебування на утриманні, при чому довідка про знаходження на утриманні не є належним та допустимим доказом.
Перебування на утриманні передбачає доведення, що дохід утриманця був меншим чим прожитковий мінімум та меншим чим дохід померлого та життя утриманця залежало від померлої особи.
З 21 вересня 2019 року максимальна виплата становить 260 000 грн.. У випадку завдання шкоди транспортному засобу враховуються тільки ті пошкодження, які виникли під час дорожньо-транспортної пригоди та знаходяться у прямому зв’язку з цим випадком.
У випадку знищення ТЗ відшкодовується різниця вартості авто до ДТП і після неї за ринковою вартістю.
Також враховується ринкова вартість залишків ТЗ.
Окрім того, потрібно пам’ятати, що встановлений строк притягнення до адміністративної відповідальності.
За порушення ПДР він становить 3 місяці. Закриття адміністративної справи за закінченням цього строку не є реабілітуючою ознакою.
Реабілітуючими ознаками є тільки відсутність вини та відсутність самої події.
У деяких випадках можливо складати, так званий Европротокол, який буде підставою страхового відшкодування, але він повинен відповідати деяким умовам недодержання яких тягне за собою відмову у страховому відшкодуванні.
Такими умовами є:
— згода усіх учасників ДТП на складення цього протоколу
— усі тверезі
— немає постраждалих
— усі застраховані і поліси є дійсними
— усі визнають обставини ДТП і це не повинно бути запис, що «я визнаю себе винним», а повинно бути повне викладення обставин письмово.
І на останок, при наявності рішення суду або рішення страхової компанії, страхове відшкодування страховиком або Моторним Бюро здійснюється протягом 90 днів з часу отримання рішення.