Визначення додаткового строку для прийняття спадщини

Для визначення додаткового строку необхідного для прийняття спадщини, у випадку його пропуску, потрібно визначитися по-перш за все з часом відкриття спадщини.
Часом відкриття спадщини є час смерті особи спадкодавця. Визначившись із часом відкриття спадщини, потрібно враховувати спосіб у який на час смерті спадкодавця спадщина могла бути прийнята та коло осіб, які мали право спадкувати після смерті спадкодавця.

Якщо спадкодавець помер до 01 липня 2003 року, то на той час діяв Закон ЦК УРСР 1963 року та при вирішенні цього питання   потрібно застосовувати норми цього Закону.
Оскільки на той час, окрім стандартного строку у шість місяців, для прийняття спадщини застосовувався такий спосіб прийняття спадщини як фактичне прийняття спадщини.  Таким чином, спадкоємець мав право прийняти спадщину не тільки шляхом подання заяви протягом шести місяців до державної нотаріальної контори, але і шляхом фактичного вступу у володіння та користування спадковим майном, яке залишилося від спадкодавця та у різі пропуску строків на прийняття спадщини він вважався таким, що прийняв спадщину.
Якщо спадкоємець фактично не прийняв спадщину, то він міг звернутися з заявою до суду про подовження строку на прийняття спадщини, при чому з такою заявою не могли звернутися особи спадкоємці за законом третьої, четвертої та п’ятої черги, оскільки закон не визнавав таких осіб спадкоємцями.
Якщо особа померла з 01 липня 2003 року по 01 січня 2004 року, то з заявою про подовження строку на прийняття спадщини могли звернутися спадкоємці третьої, четвертої та п’ятої черги, оскільки на той час діяв перехідний період.
З 01 січня 2004 року, тобто на час набуття законної чинності нині діючого ЦК України спадщину можливо прийняти двома способами.
Потрібно або звернутися з заявою про прийняття спадщини (яка є безумовною) до державного або приватного нотаріуса за місцем відкриття спадщини протягом шести місяців з часу смерті спадкодавця або для прийняття спадщини потрібно постійно проживати зі спадкодавцем на час його смерті, що повинно бути підтверджено відповідними довідками про склад осіб, які проживали зі спадкодавцем.
У випадку, якщо спадкоємець пропустив строк на прийняття спадщини та не проживав спільно зі спадкодавцем та інші спадкоємці не надали письмової згоди на прийняття спадщини або інших спадкоємців немає, то спадкоємець, який пропустив строк, може звернутися до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. У цьому випадку відповідачами зазначаються інші спадкоємці, а якщо їх немає, то місцева громада, оскільки вона є спадкоємцем за законом у випадку визнання спадщини відумерлою.
Звертаючись з таким позовом, спадкоємець повинен довести поважність пропуску строків. Наприклад, тривала хвороба або знаходження у Збройних силах України на строковій службі, або інша непереборна сила, при чому слід враховувати, що заява на прийняття спадщини може бути подана нотаріусу як особисто, так і надіслана поштою.
Суд не в усіх випадках у такому разі повинен задовольняти такі позови, наприклад не є поважним пропуск строків коли спадкоємець знаходився у іншому місці або за кордоном, або спадкоємець посилається на те, що він не знав, що спадкодавець помер, тому як вважається, що якщо спадкоємець бажає отримати спадщину після смерті спадкодавця, то він повинен підтримувати зв’язок зі спадкодавцем.
У ралі задоволення такого позову, то суд надає спадкоємцю період достатній для прийняття спадщини, протягом якого у будь-який день з цього періоду спадкоємець може подати відповідну заяву.
Якщо спадкоємець на час смерті проживав зі спадкодавцем , то він вважається таким, що прийняв спадщину та може звернутися з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину. Неотримання такого свідоцтва не позбавляє громадянина права на спадщину.
Якщо спадкоємець постійно проживав зі спадкодавцем але був зареєстрований у іншому місці, то він має право звернутися до суду або з позовом про встановлення факту спільного проживання або з відповідною  заявою  в порядку окремого провадження в залежності від обставин справи.  У такому випадку з позовом про надання строку достатнього для прийняття спадщини такий спадкоємець звертатися не повинен, оскільки вважається, що спадщину він прийняв.
У будь-якому випадку прийняття спадщини, її неприйняття способи отримання цієї спадщини пов’язані з багатьма доказами та мають багато нюансів і мають у собі значні складнощі, тому за таких підстав завжди потрібно звертатися до фахівця.

kudik

Leave a Reply