У зв’язку з тим, що Закон визнає фактичні шлюбні відносини, доволі часто зустрічається ситуація коли у чоловіка та жінки, які проживають спільно однією сім’єю, але не знаходяться у зареєстрованому шлюбі, народжується дитина. У цьому випадку батьки повинні зареєструвати народження дитини та відповідно до ч.1 ст. 135 СК України запис про народження дитини як адміністративна норма Органами РАЦСу робиться на підставі заяви обох батьків, заяви матері або за рішенням суду.
Якщо мати записала дитину за особистою заявою, вказавши у графі батько на особистий розсуд людину, якої не існує, то у такому випадку батько може звернутися до суду з позовною заявою про встановлення батьківства у порядку ст. 128 СК України. При чому підставою відкриття провадження за позовом є те, що запис зроблено на підставі ч.1 ст. 135 СК України та на підставі ст. 126 СК України.
У випадку звернення з таким позовом позивач повинен доводити кровне походження дитини від себе, шляхом призначення судової генетичної біологічної експертизи та якщо мати відмовляється від проведення експертизи, заявляти клопотання про примусовий привід матері з дитиною. І тільки після того, як усі процесуальні можливості вичерпано суд може приймати до уваги інші докази на які посилається позивач.
При чому, слід мати на увазі щодо вимог про встановлення батьківства позовна давність не застосовується, а встановлена ч.2 ст. 129СК України позовна давність в один рік застосовується тільки до вимог про оспорювання батьківства, тобто до випадків коли особа, яка вважає себе батьком, звертається до суду з відповідною вимогою, якщо при народженні дитини мати знаходилася у іншому зареєстрованому шлюбі.
Слід також відрізняти суттєву різницю між визнанням батьківства у порядку ст. 128 СК України та встановленням батьківства у порядку ст. 53 КпШС України, тобто якщо дитина народилася до 01 січня 2004 року, то належить використовувати закон КпШС України, який діяв на час народження дитини та який передбачає інше коло допустимих доказів ніж ст. 128 СК України, яка припускає будь-які докази.